HAWK HAPPENINGS
-
Improptu Speaking- you pick three prompts and out of those three you choose one that you would like to talk about, you are allowed to write down notes but when you speak you can’t use them.
Cambria-5th place
Parker
Kamryn
Mackenzie
-
Modern Oratory- Beforehand you are given five topics to choose from, and then you write a speech about the topic you have chosen. You are not allowed to use any notes, so you have to recite your speech by memory.
Mackenzie- 3rd place
Coltin-5th place
Felicity-6th place
Madi
-
Science- you answer questions dealing with science.
Felicity-2nd place
Justin
Grant
Nick
-
Calculator Applications- You use a calculator to solve hard math problems.
Madi-4th place
Cora-5th place
Hannah
Abbi
-
Dictionary Skills– In this event you are given basic questions about words in the dictionary.
Felicity-6th place
Teague
Jaycie
Grace
-
Listening Skills- You are read a story, then you have to answer questions on that story only using the notes you wrote down.
Joe-4th place
Hannah-6th place
Ryanne
Shyanne
-
Maps, Graphs & Charts- You answer questions over maps, graphs and charts on the test.
Grant-5th place
Dartanyon-6th place
Kale
Adriane
-
Mathematics- In this event you are given math problems and you answer as many as you can. You can work out the problems on your test.
Hannah-2nd place
Madison-4th place
Wren
Grant
-
Number Sense-This UIL event is a test of how fast and accurately you can do math in your head without writing anything but the answer on the paper.
Jack
Hunter
Preston
-
Ready Writing- You go into the library, then choose between two topics after you have chosen your topic you have four hours to write your story.
Hannah
Kamryn
Aubrey
Shyanne
-
Chess- You answer questions about chess games scenarios.
Kaden3rd place
Dartanyan-5th place
Nathan
Garrett
-
Social Studies-You answer questions over social studies.
Kaden-1st place
Parker2nd place
Abbi- 3rd place
Wren
-
Spelling- This event is like a spelling test the instructor reads a word out loud and you try to spell it correctly.
Jack
Wren
Abbi
Shyanne
-
Oral Reading- Before you go you choose a poem or short story to read out loud to the judges(you don’t have to memorize your story).
Parker
Hannah
Ekaterina
Karsen
-
Art Smart- You answer questions concerning art techniques and paintings.
Aubrey-2nd place
Madi-2nd place
Emily
Haley
Bentley